UA78L10ACDR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
UA78L10ACDR
Manufacturer: NA In Stock 2073 pcs
Datasheet: UA78L10ACDR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 10V 100MA 8SOIC Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
44dB (120Hz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
UA78L10
Control Features
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
25V
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V