TPS7A05285PDBVT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TPS7A05285PDBVT
Manufacturer: NA In Stock 1138 pcs
Datasheet: TPS7A05285PDBVT
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: 1A, ULTRA-LOW IQ, 200MA LOW-DROP $0.7
PSRR
40dB (1kHz ~ 1MHz)
Series
Packaging
Cut Tape (CT)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Enable
Current - Output
200mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.308V @ 200mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
3µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V