TPS799285DRVR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TPS799285DRVR
Manufacturer: NA In Stock 1217 pcs
Datasheet: TPS799285DRVR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 2.85V 200MA 6SON Inquiry
PSRR
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Base Part Number
TPS799285
Control Features
Enable
Current - Output
200mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 200mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
6-SON (2x2)
Current - Quiescent (Iq)
60µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V