TPS79101DBVT
| Manufacturer: | NA |
In Stock 1573 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | TPS79101DBVT | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN POS ADJ 100MA SOT23-6 | $0.99 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- Series
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Output Type
- Adjustable
- Package / Case
- SOT-23-6
- Base Part Number
- TPS79101
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 100mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
- Number of Regulators
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Voltage - Input (Max)
- 5.5V
- Voltage Dropout (Max)
- Voltage - Output (Max)
- 5.5V
- Supplier Device Package
- SOT-23-6
- Current - Quiescent (Iq)
- 250µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.2V