TPS77501MPWPREP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TPS77501MPWPREP
Manufacturer: NA In Stock 2345 pcs
Datasheet: TPS77501MPWPREP
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LIN POS ADJ 20HTSSOP Inquiry
PSRR
60dB (100Hz)
Output Type
Adjustable
Package / Case
20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number
TPS77501
Control Features
Enable, Reset
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage Dropout (Max)
Voltage - Output (Max)
5.5V
Supplier Device Package
20-HTSSOP
Current - Quiescent (Iq)
125µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V