TPS736125DRBT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TPS736125DRBT
Manufacturer: NA In Stock 1776 pcs
Datasheet: TPS736125DRBT
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 1.25V 400MA 8SON Inquiry
PSRR
58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Base Part Number
TPS736125
Current - Output
400mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 400mA
Current - Supply (Max)
1mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-SON (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V