TPS73250DCQ
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TPS73250DCQ
Manufacturer: NA In Stock 2794 pcs
Datasheet: TPS73250DCQ
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 5V 250MA SOT223-6 $1.93
PSRR
58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
Series
Packaging
Tube
Package / Case
SOT-223-6
Base Part Number
TPS73250
Current - Output
250mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 250mA
Current - Supply (Max)
950µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-223-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V