TPS73150DBVT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TPS73150DBVT
Manufacturer: NA In Stock 1689 pcs
Datasheet: TPS73150DBVT
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 5V 150MA SOT23-5 $0.82
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Base Part Number
TPS73150
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA
Current - Supply (Max)
750µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
550µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V