TPS71202DRCR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TPS71202DRCR
Manufacturer: NA In Stock 2228 pcs
Datasheet: TPS71202DRCR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LIN POS ADJ 250MA 10VSON Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
59dB ~ 54dB (120Hz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Adjustable
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad
Control Features
Enable, Power Good
Current - Output
250mA
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators
2
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA
Current - Supply (Max)
600µA
Voltage - Output (Max)
5.5V
Supplier Device Package
10-VSON (3x3)
Current - Quiescent (Iq)
250µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V