TPS61097-33DBVR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TPS61097-33DBVR
Manufacturer: NA In Stock 2162 pcs
Datasheet: TPS61097-33DBVR
Description: IC REG BOOST 3.3V 200MA SOT23-5 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Function
Step-Up
Topology
Boost
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Base Part Number
TPS61097
Current - Output
200mA (Switch)
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
0.9V
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V