TPS40054PWPR
| Manufacturer: | NA |
In Stock 1021 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | TPS40054PWPR | ||
| Description: | IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- Function
- Step-Down
- Topology
- Buck
- Packaging
- Digi-Reel®
- Clock Sync
- Yes
- Output Type
- Transistor Driver
- Part Status
- Not For New Designs
- Output Phases
- 1
- Package / Case
- 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Control Features
- Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
- Duty Cycle (Max)
- 94%
- Number of Outputs
- 1
- Serial Interfaces
- Output Configuration
- Positive
- Frequency - Switching
- Up to 1MHz
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Synchronous Rectifier
- Yes
- Supplier Device Package
- 16-HTSSOP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 8V ~ 40V