TMS320F2802PZA-60
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2052 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | TMS320F2802PZA-60 | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- 60MHz
- Series
- C2000™ C28x Fixed-Point
- RAM Size
- 6K x 16
- Core Size
- 32-Bit
- Packaging
- Tray
- EEPROM Size
- Part Status
- Active
- Peripherals
- POR, PWM, WDT
- Connectivity
- CANbus, I²C, SCI, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 35
- Core Processor
- C28x
- Package / Case
- 100-LQFP
- Data Converters
- A/D 16x12b
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- TMS320F2802
- Program Memory Size
- 64KB (32K x 16)
- Program Memory Type
- FLASH
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 100-LQFP (14x14)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 1.71V ~ 1.89V