TMS320C6418GTS600
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TMS320C6418GTS600
Manufacturer: NA In Stock 1744 pcs
Datasheet: TMS320C6418GTS600
Product Category: Embedded - DSP (Digital Signal Processors) Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Fixed Point
Series
TMS320C6410/12/13/18
Interface
Host Interface, I²C, McASP, McBSP
Packaging
Tube
Clock Rate
600MHz
On-Chip RAM
544kB
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - I/O
3.30V
Package / Case
288-BBGA, FCBGA
Voltage - Core
1.40V
Base Part Number
TMS320C6418
Non-Volatile Memory
External
Operating Temperature
0°C ~ 90°C (TC)