TLV741285PDBVR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TLV741285PDBVR
Manufacturer: NA In Stock 2978 pcs
Datasheet: TLV741285PDBVR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.565V @ 150mA
Current - Supply (Max)
75µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
50µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V