TLV2217-33KCSE3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TLV2217-33KCSE3
Manufacturer: NA In Stock 2097 pcs
Datasheet: TLV2217-33KCSE3
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3 $1.25
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
62dB (120Hz)
Series
Packaging
Tube
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Base Part Number
TLV2217-33
Control Features
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
12V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V