TLV1117LV33DCYR
| Manufacturer: | NA |
In Stock 1383 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | TLV1117LV33DCYR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-4 | $0.68 | |
- PSRR
- 75dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- TO-261-4, TO-261AA
- Base Part Number
- TLV1117LV33
- Control Features
- Current - Output
- 1A
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 5.5V
- Voltage Dropout (Max)
- 1.3V @ 800mA
- SOT-223-4
- Current - Quiescent (Iq)
- 100µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V