TLV1117LV12DCYT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TLV1117LV12DCYT
Manufacturer: NA In Stock 1247 pcs
Datasheet: TLV1117LV12DCYT
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT223-4 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
75dB (120Hz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Control Features
Current - Output
1A
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-223-4
Current - Quiescent (Iq)
100µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V