TLV1117-33IDCYR
| Manufacturer: | NA |
In Stock 1624 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | TLV1117-33IDCYR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-4 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- 75dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-261-4, TO-261AA
- Base Part Number
- TLV1117-33
- Control Features
- Current - Output
- 800mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 15V
- Voltage Dropout (Max)
- 1.3V @ 800mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- SOT-223-4
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V