TL5001CD
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TL5001CD
Manufacturer: NA In Stock 1835 pcs
Datasheet: TL5001CD
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Function
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Topology
Buck, Boost, Flyback
Packaging
Tube
Clock Sync
No
Output Type
Transistor Driver
Part Status
Active
Output Phases
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
TL5001
Control Features
Dead Time Control, Frequency Control
Duty Cycle (Max)
100%
Number of Outputs
1
Serial Interfaces
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
20kHz ~ 500kHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier
No
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.6V ~ 40V