SN74LS240NS
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2770 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SN74LS240NS | ||
- Series
- 74LS
- Packaging
- Tube
- Input Type
- Logic Type
- Buffer, Inverting
- Output Type
- 3-State
- Package / Case
- 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
- Base Part Number
- 74LS240
- Voltage - Supply
- 4.75V ~ 5.25V
- Number of Elements
- 2
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-SO
- Current - Output High, Low
- 15mA, 24mA