SN74F27N
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2787 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SN74F27N | ||
| Product Category: | Logic - Gates and Inverters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
- Series
- 74F
- Features
- Packaging
- Tube
- Logic Type
- NOR Gate
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- 14-DIP (0.300", 7.62mm)
- Base Part Number
- 74F27
- Number of Inputs
- 3
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Logic Level - Low
- 0.8V
- Logic Level - High
- 2V
- Number of Circuits
- 3
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C
- Supplier Device Package
- 14-PDIP
- Current - Output High, Low
- 1mA, 20mA
- Max Propagation Delay @ V, Max CL
- 5ns @ 5V, 50pF