SN74F245N
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2228 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SN74F245N | ||
| Description: | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DIP | $0.93 | |
- Series
- 74F
- Packaging
- Tube
- Input Type
- Logic Type
- Transceiver, Non-Inverting
- Output Type
- 3-State
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- 20-DIP (0.300", 7.62mm)
- Base Part Number
- 74F245
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Number of Elements
- 1
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-PDIP
- Current - Output High, Low
- 3mA, 24mA; 15mA, 64mA