SN74F245DW
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SN74F245DW
Manufacturer: NA In Stock 2153 pcs
Datasheet: SN74F245DW
Description: IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SOIC $0.98
Series
74F
Packaging
Tube
Input Type
Logic Type
Transceiver, Non-Inverting
Output Type
3-State
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number
74F245
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Number of Elements
1
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
20-SOIC
Current - Output High, Low
3mA, 24mA; 15mA, 64mA