SN74F244DW
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2789 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SN74F244DW | ||
| Description: | IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC | $0.98 | |
- Series
- 74F
- Packaging
- Tube
- Input Type
- Logic Type
- Buffer, Non-Inverting
- Output Type
- 3-State
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Base Part Number
- 74F244
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Number of Elements
- 2
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-SOIC
- Current - Output High, Low
- 15mA, 64mA