SN74F161AN
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2454 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SN74F161AN | ||
| Product Category: | Logic - Counters, Dividers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Reset
- Asynchronous
- Series
- 74F
- Timing
- Synchronous
- Direction
- Up
- Packaging
- Tube
- Count Rate
- 100MHz
- Logic Type
- Binary Counter
- Part Status
- Active
- Trigger Type
- Positive Edge
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- 16-DIP (0.300", 7.62mm)
- Base Part Number
- 74F161
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Number of Elements
- 1
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C