SN74F138NS
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2828 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SN74F138NS | ||
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Decoder/Demultiplexer
- Series
- 74F
- Circuit
- 1 x 3:8
- Packaging
- Tube
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Independent Circuits
- 1
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Voltage Supply Source
- Single Supply
- Supplier Device Package
- 16-SO
- Current - Output High, Low
- 1mA, 20mA