SN74F10D
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2732 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SN74F10D | ||
| Product Category: | Logic - Gates and Inverters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- 74F
- Features
- Packaging
- Tube
- Logic Type
- NAND Gate
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Base Part Number
- 74F10
- Number of Inputs
- 3
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Logic Level - Low
- 0.8V
- Logic Level - High
- 2V
- Number of Circuits
- 3
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C
- Supplier Device Package
- 14-SOIC
- Current - Quiescent (Max)
- 2.1mA
- Current - Output High, Low
- 1mA, 20mA
- Max Propagation Delay @ V, Max CL
- 5ns @ 5V, 50pF