SN74ABT640DBR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SN74ABT640DBR
Manufacturer: NA In Stock 2715 pcs
Datasheet: SN74ABT640DBR
Description: IC TRANSCVR INVERT 5.5V 20SSOP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
74ABT
Packaging
Digi-Reel®
Input Type
Logic Type
Transceiver, Inverting
Output Type
3-State
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Base Part Number
74ABT640
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Number of Elements
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
20-SSOP
Current - Output High, Low
32mA, 64mA