SN74ABT16640DL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SN74ABT16640DL
Manufacturer: NA In Stock 1992 pcs
Datasheet: SN74ABT16640DL
Description: IC TRANSCVR INVERT 5.5V 48SSOP $9.93
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
74ABT
Packaging
Tube
Input Type
Logic Type
Transceiver, Inverting
Output Type
3-State
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number
74ABT16640
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Number of Elements
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
48-SSOP
Current - Output High, Low
32mA, 64mA