MSP430FR2000IPW16R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MSP430FR2000IPW16R
Manufacturer: NA In Stock 2064 pcs
Datasheet: MSP430FR2000IPW16R
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: ULTRA LOW POWER MICRO CONTROLLER Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
16MHz
Series
MSP430™ FRAM
RAM Size
512 x 8
Core Size
16-Bit
Packaging
Digi-Reel®
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
12
Core Processor
MSP430
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Program Memory Size
512B (512 x 8)
Program Memory Type
FRAM
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
16-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V