LT1009CLPE3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LT1009CLPE3
Manufacturer: NA In Stock 1507 pcs
Datasheet: LT1009CLPE3
Product Category: PMIC - Voltage Reference Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 $1.44
Packaging
Bulk
Tolerance
±0.2%
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Reference Type
Shunt
Voltage - Input
Base Part Number
LT1009
Current - Output
10mA
Current - Supply
Current - Cathode
400µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V