LP3990TL-2.8/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LP3990TL-2.8/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 2499 pcs
Datasheet: LP3990TL-2.8/NOPB
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4DSBGA Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Base Part Number
LP3990
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA
Current - Supply (Max)
120µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
4-DSBGA (1x1)
Current - Quiescent (Iq)
80µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V