LP3990MFX-3.3/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 1926 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LP3990MFX-3.3/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5 | $0.77 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
- Series
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- SC-74A, SOT-753
- Base Part Number
- LP3990
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 150mA
- Protection Features
- Over Temperature, Short Circuit
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Voltage - Input (Max)
- 6V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.2V @ 150mA
- Current - Supply (Max)
- 120µA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- SOT-23-5
- Current - Quiescent (Iq)
- 80µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V