LP38692MP-3.3/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LP38692MP-3.3/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 1801 pcs
Datasheet: LP38692MP-3.3/NOPB
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-5 Inquiry
PSRR
55dB (120Hz)
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Base Part Number
LP38692
Control Features
Current - Output
1A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A
Supplier Device Package
SOT-223-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V