LP38692MP-1.8/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LP38692MP-1.8/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 2089 pcs
Datasheet: LP38692MP-1.8/NOPB
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-5 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
55dB (120Hz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Base Part Number
LP38692
Control Features
Current - Output
1A
Protection Features
Over Temperature
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage Dropout (Max)
1.6V @ 1A
Current - Supply (Max)
100µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-223-5
Current - Quiescent (Iq)
55µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V