LP38691DT-3.3/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2125 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LP38691DT-3.3/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-3 | $1.99 | |
- PSRR
- 55dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Tube
- Package / Case
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Base Part Number
- LP38691
- Control Features
- Current - Output
- 500mA
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 10V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.55V @ 500mA
- Supplier Device Package
- TO-252-3
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V