LP38690DT-3.3/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2882 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LP38690DT-3.3/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3 | $1.86 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- 55dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Tube
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Base Part Number
- LP38690
- Control Features
- Current - Output
- 1A
- Protection Features
- Over Temperature
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 10V
- Voltage Dropout (Max)
- 1V @ 1A
- Current - Supply (Max)
- 100µA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- TO-252-3
- Current - Quiescent (Iq)
- 55µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V