LP2985IM5-3.3
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2640 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LP2985IM5-3.3 | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5 | $0.44 | |
- PSRR
- 45dB (1kHz)
- Series
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Not For New Designs
- Base Part Number
- LP2985
- Current - Output
- 150mA
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 16V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.58V @ 150mA
- Current - Supply (Max)
- 2.5mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V