LP2985AIM5-3.1/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LP2985AIM5-3.1/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 2813 pcs
Datasheet: LP2985AIM5-3.1/NOPB
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5 Inquiry
PSRR
45dB (1kHz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Base Part Number
LP2985
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 150mA
Current - Supply (Max)
2.5mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
95µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.1V