LP2951CSD-3.3/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2962 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LP2951CSD-3.3/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN POS ADJ 100MA 8WSON | Inquiry | |
- Packaging
- Digi-Reel®
- Output Type
- Adjustable (Fixed)
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-WDFN Exposed Pad
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 100mA
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Voltage - Input (Max)
- 30V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.6V @ 100mA
- Current - Supply (Max)
- 14mA
- Voltage - Output (Max)
- 29V
- Supplier Device Package
- 8-WSON (4x4)
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.235V (3.3V)