LP2951-30DR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LP2951-30DR
Manufacturer: NA In Stock 1097 pcs
Datasheet: LP2951-30DR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SOIC Inquiry
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Adjustable (Fixed)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
LP2951-30
Control Features
Enable
Current - Output
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA
Current - Supply (Max)
14mA
Voltage - Output (Max)
30V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Quiescent (Iq)
120µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.235V (3V)