LP2950-30LPR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LP2950-30LPR
Manufacturer: NA In Stock 1791 pcs
Datasheet: LP2950-30LPR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 3V 100MA TO92-3 $0.47
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
Series
Packaging
Cut Tape (CT)
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Base Part Number
LP2950-30
Control Features
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA
Current - Supply (Max)
14mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Quiescent (Iq)
120µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V