LMR16006YDDCR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LMR16006YDDCR
Manufacturer: NA In Stock 2137 pcs
Datasheet: LMR16006YDDCR
Description: IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SIMPLE SWITCHER®
Function
Step-Down
Topology
Buck
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Adjustable
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Current - Output
600mA
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
2.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier
No
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Input (Min)
4V
Voltage - Output (Max)
55V
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.765V