LM5006EVAL/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LM5006EVAL/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 2897 pcs
Datasheet: LM5006EVAL/NOPB
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Board Type
Fully Populated
Part Status
Active
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Voltage - Input
6V ~ 75V
Current - Output
500mA
Outputs and Type
1, Non-Isolated
Voltage - Output
5V
Supplied Contents
Board(s)
Regulator Topology
Buck
Utilized IC / Part
LM5006
Frequency - Switching
200kHz