LM43602PWPT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LM43602PWPT
Manufacturer: NA In Stock 1928 pcs
Datasheet: LM43602PWPT
Description: IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SIMPLE SWITCHER®
Function
Step-Down
Topology
Buck
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Adjustable
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number
LM43602
Current - Output
2A
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Output (Max)
28V
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V