LM2940S-12/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2099 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LM2940S-12/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN 12V 1A DDPAK/TO263-3 | $2.21 | |
- PSRR
- 66dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Tube
- Package / Case
- TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
- Base Part Number
- LM2940
- Control Features
- Current - Output
- 1A
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- 1V @ 1A
- Current - Supply (Max)
- 15mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- DDPAK/TO-263-3
- Current - Quiescent (Iq)
- 10mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 12V