LM2940IMP-12/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 1264 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LM2940IMP-12/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 12V 1A SOT223-4 | Inquiry | |
- PSRR
- 66dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Package / Case
- TO-261-4, TO-261AA
- Base Part Number
- LM2940
- Control Features
- Current - Output
- 1A
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- 1V @ 1A
- Current - Supply (Max)
- 15mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- SOT-223-4
- Current - Quiescent (Iq)
- 10mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 12V