LM2937IMP-2.5/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 1822 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LM2937IMP-2.5/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN 2.5V 400MA SOT223-4 | Inquiry | |
- Packaging
- Digi-Reel®
- Package / Case
- TO-261-4, TO-261AA
- Base Part Number
- LM2937
- Control Features
- Current - Output
- 400mA
- Protection Features
- Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- 1V @ 50mA
- Current - Supply (Max)
- 1.25A
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- SOT-223-4
- Current - Quiescent (Iq)
- 2mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 2.5V