LM2937ESX-15/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LM2937ESX-15/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 1938 pcs
Datasheet: LM2937ESX-15/NOPB
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LIN 15V 500MA DDPAK Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
Series
Packaging
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Base Part Number
LM2937
Control Features
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage Dropout (Max)
1V @ 50mA
Current - Supply (Max)
20mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
DDPAK/TO-263-3
Current - Quiescent (Iq)
2mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V