LM2937ES-15/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 1786 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LM2937ES-15/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN 15V 500MA DDPAK | $2.35 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- Series
- Packaging
- Tube
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
- Base Part Number
- LM2937
- Control Features
- Current - Output
- 500mA
- Protection Features
- Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- 1V @ 50mA
- Current - Supply (Max)
- 20mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- DDPAK/TO-263-3
- Current - Quiescent (Iq)
- 2mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 15V